
They are Microserfs--six code-crunching computer whizzes who spend upward of sixteen hours a day "coding" and eating "flat" foods (food which, like Kraft singles, can be passed underneath closed doors) as they fearfully scan company e-mail to learn whether the great Bill is going to "flame" one of them. But now there's a chance to become innovators instead of cogs in the gargantuan Microsoft machine. The intrepid Microserfs are striking out on their own--living together in a shared digital flophouse as they desperately try to cultivate well-rounded lives and find love amid the dislocated, subhuman whir and buzz of their computer-driven world.
| Taal | Engels |
| Bindwijze | Paperback |
| Oorspronkelijke releasedatum | 11-11-2008 |
| Aantal pagina’s | 400 |
| Hoofdauteur | Douglas Coupland |
| Hoofd uitgeverij | Van Ditmar Boekenimport B.V. |
| Druk | - |
| Gewicht | 562.74 g |
| Product breedte | 160 mm |
| Product hoogte | 22 mm |
| Product lengte | 288 mm |
| EAN | 9780061624261 |
| NUR | 333 - Science fiction |
Er zijn nog geen reviews voor dit boek. Schrijf jij de eerste?
Amy & Eva is een online winkel voor consumenten en bedrijven met een bijzondere missie: goed doen met boeken. Tot 12% van elke aankoop doneren we aan een maatschappelijk doel dat jij kiest.
